Podsumowanie roku 2016

Początek roku, to dobry czas na podsumowanie tego co wydarzyło się podczas minionych 12 miesięcy. Dla społeczności biegowej Strzegomska Dwunastka był to wyjątkowo udany rok, ale o tym poniżej w stylu „sprintem przez rok 2016”, a żeby nie było za długo i nudno podzieliłem go na kwartały, ale na początek kilka słów o nas.

„STRZEGOMSKA DWUNASTKA” to nie tylko bieg, to rozpoznawalny znak grupy pasjonatów aktywnego trybu życia – biegaczy, którzy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów lekkiej atletyki trenują ten piękny sport oraz startując w wielu różnorodnych biegach na terenie Polski i za granicą promują wizerunek Strzegomia, regionu oraz naszego biegu. W naszych gronie są również biegacze spoza terenu gminy Strzegom – z Jarosławia, Roztoki, a od niedawna Świebodzic. Coraz liczniejsza grupa biegaczy może pochwalić się sukcesami i startami na różnych dystansach – w tym również królewskim dystansie maratonu, część z nas ukończyła Koronę Maratonów Polskich, a część realizuje jej zdobycie. To liczna grupa dzieci, młodzieży i dorosłych. Społeczność biegowa S12 bardzo aktywnie uczestniczy w życiu sportowym gminy i regionu, organizując różnego rodzaju wydarzenia biegowe, a także uczestnicząc w tych, organizowanych przez innych. W zawodach biegowych startujemy pod nazwą STRZEGOMSKA DWUNASTKA, ponieważ tak nazywa się bieg organizowany w Strzegomiu. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalni na innych biegach, gdzie możemy promować strzegomski bieg i naszą społeczność.

 

 

I kwartał

 

Pierwsze tygodnie roku, to okres ciężkiej pracy na treningach i przygotowania do wiosennych stratów, ale nie brakuje również udziału w biegach. Styczniowy Bieg Noworoczny w Świdnicy, to stały punkt w kalendarzu biegowym. W ramach przygotowań do wiosennych startów wzięliśmy udział w kilku biegach – między innymi: Bieg IceMana (10 km), Dziesiątka WroActiv, Półmaraton Ślężański, Bieg Kobiet w Świdnicy – gdzie tematem przewodnim była profilaktyka raka piersi. Zorganizowaliśmy po raz pierwszy w Strzegomiu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Strzegomska Dwunastka, to nie tylko bieganie. Nie zabrakło nas na charytatywnym Maratonie Zumby w strzegomskim OSiRze. W połowie lutego kilkuosobowa grupa uczestniczyła w Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie,  który wypełniony był morsowaniem, bieganiem i spacerami.

 

II kwartał

Nastał kwiecień – dla biegaczy miesiąc wręcz magiczny, bo wyruszają na trasy zaplanowanych biegów, do których przygotowywali się przez ostatnie tygodnie. Początek kwietnia to wyjazd do Bukówca Górnego na „Bieg Sokoła”, gdzie od kilku już lat jeździmy z dziećmi i młodzieżą,
a dzięki dofinansowaniu przez AKS Strzegom – po raz kolejny udaliśmy się w podróż wynajętym autobusem. W ramach „Biegu Sokoła” rozgrywane są Mistrzostwa Polski Lekarzy w biegu na dystansie 15 km i w ubiegłym roku biegaczka naszej społeczności Marzena Król-Pidanty wybiegała brązowy medal i zdobyła tytuł II vice mistrzyni Polski lekarzy wśród kobiet. Jak dotychczas, jest to największy sukces, jakim możemy się pochwalić. Nastał czas maratonów – pobiegliśmy w Dębnie, Krakowie i Łodzi. Wystartowaliśmy w kliku półmaratonach w kraju i za granicą. Nie brakowało również innych startów w biegach na nieco krótszych dystansach.
Na początku maja współorganizowaliśmy III edycję biegu „RuneXTreme Ledwie Dycha” na Górze Szybowcowej koło Jeleniej Góry. Przy okazji uroczystego otwarcia zmodernizowanego kompleksu boisk OSiR-u zorganizowaliśmy I Strzegomski Test Coopera na nowiusieńkiej bieżni lekkoatletycznej. No i nasze sztandarowe wydarzenie biegowe – Strzegomska Dwunastka – Biegajmy Razem. Niemal cała nasza społeczność była zaangażowana w przygotowania strzegomskiego biegu, a nasz wysiłek nie poszedł na marne – doceniło to 329 uczestników biegu głównego (łącznie na dystansach 12 km /223/ i 6 km /106/) oraz 101 uczestników biegów dla dzieci i młodzieży.

III kwartał

Lipiec i sierpień to jak wiadomo miesiące wakacyjne i każdy, choć na parę dni, planuje wyjechać i odpocząć od pracy, codziennego zgiełku, domowych obowiązków. Nie inaczej jest z biegaczami z tą małą różnicą, że od treningów nie robimy sobie wolnego, bo przed nami jesienne cele – starty w kolejnych maratonach, półmaratonach, walka o nowe „życiówki”. Rozjechaliśmy się po całej Polsce, biegaliśmy w Sławie, Dziwnowie, Koszalinie, Bydgoszczy, Siedlcach i Pile. Byliśmy również obecni na biegach w najbliższej  okolicy – biegaliśmy w Wałbrzychu,  Świdnicy,  Sobótce, Ząbkowicach Śląskich. Oczywiście nie zabrakło wyjazdów zagranicznych – tym razem do Broumowa i Wilna (maraton). Wakacje to idealny czas do biegania po górach, nasi biegacze byli obecni w Karkonoszach, Górach Izerskich i Górach Stołowych na wymagających biegach górskich, które świetnie wspomagają trening siły biegowej. Szczególny był wyjazd na Letni Bieg Piastów do Jakuszyc, gdzie spora grupa S12 zadebiutowała na dystansie ultramaratonu i pokonała blisko 51 km malowniczej trasy w Górach Izerskich. Zwieńczeniem tych ciężkich przygotowań były starty w dwóch maratonach – we Wrocławiu i Warszawie. Dobre przygotowanie kondycyjne było niezbędne ze względu na trudne warunki atmosferyczne zarówno we Wrocławiu (niesamowity upał wynoszący ponad 50’C w południe przy asfalcie), jak i w stolicy – tu również słonko nie oszczędzało biegaczy, choć nie było już tak palące. Oba maratony pokazały, że biegacze S12 potrafią właściwie przygotować się do docelowych startów.

IV kwartał

Mocnym akcentem rozpoczęliśmy ostatni kwartał ubiegłego roku. Tym akcentem był IV Jaroszowski Marszobieg Przełajowy. Od I edycji współorganizujemy ten bieg i z roku na rok jest coraz ciekawiej, coraz większa frekwencja. Wszystko to w duchu upowszechniania zdrowego trybu życia i aktywności ruchowej dla wszystkich pokoleń – od przedszkolaka do „starszaka” czyli wielopokoleniowe marszobieganie. Dla części społeczności to okres docelowy – czyli udział
w zaplanowanych maratonach (Poznań) lub półmaratonach (Kraków, Świdnica). To również listopadowe Narodowe Święto Niepodległości i udział w biegach przy okazji święta. Dla S12 to współorganizowanie jesiennej IV edycji RuneXTreme Ledwie Dycha – czyli kolejne wyjazdowe wydarzenie biegowe w regionie. Ostatnie tygodnie roku, to czas tak zwanego roztrenowania, co nie oznacza, że nie biegamy. Biegamy nieco mniej i wolniej, co niektórzy mogli zauważyć
na Mikołajkowym (II Strzegomskim) Teście Coopera, który zorganizowaliśmy 10 grudnia na bieżni strzegomskiego OSiR-u. Końcówka roku, to już tradycyjnie Bieg Morsa i Bieg Sylwestrowy – tym razem nasz wybór padł na Jecz-Laskowice, gdzie liczna grupa S12 biegała i bawiła się w świetnej atmosferze.

Jak widać społeczność funkcjonuje bardzo aktywnie. Pojawiły się debiuty w triathlonie, spora grupa treningi biegowe uzupełnia jazdą na rowerze. Podczas całego roku uczestniczyliśmy w wielu akcjach i biegach charytatywnych. Nasze aktywności można śledzić na bieżąco na facebookowym fanpage’u www.facebook.com/strzegomska.dwunastka oraz stronie www.strzegomska12.eu
Z radością muszę odnotować fakt, że wśród społeczności jest sporo biegających małżeństw i par, co pokazuje, że można dzielić pasję biegania również we dwoje. Poza bieganiem w ramach regeneracji w okresie zimowym regularnie morsujemy – czyli zażywamy kąpieli w chłodnej, a nierzadko zimnej wodzie w otwartych akwenach.

W ubiegłym roku prowadziliśmy Ranking na najaktywniejszych w społeczności S12. Wsród kobiet sklasyfikowano 30 biegaczek, które wystartowały łącznie w 75 biegach w ciągu roku. Natomiast wśród panów sklasyfikowano 44 biegaczy, którzy pobiegli w 105 biegach! Ranking został podsumowany, a wyniki ogłoszono podczas III Strzegomskiego Balu Biegacza, na którym bawiło się 96 osób! Dla najlepszych przygotowaliśmy nagrody ufundowane przez AKS Strzegom, Fundację Bazalt oraz portal TreningBiegacza.pl. Uhonorowaliśmy również zdobywców Korony Maratonów Polskich – każdy, kto ukończył ją w roku 2015 lub 2016 otrzymał – specjalnie zaprojektowaną przez naszego biegacza Marcina – koronę z logo S12.

Życzymy sobie, aby rok 2017 obfitował w dobre wyniki, aby kontuzje i choroby omijały naszą społeczność szerokim łukiem, a każdy przebiegnięty kilometr niósł ze sobą mnóstwo frajdy
i radości z biegania.

 

Z biegowym pozdrowieniem – Edward Fedyczkowski.

 

Zapraszamy do wspólnych zajęć, które realizowane są regularnie według następującego układu:

  1. Poniedziałek godz. 18:30 – 20:00 – trening ogólnorozwojowy (w okresie zimowym hala sportowa OSiR, w okresie letnim zajęcia na świeżym powietrzu /bieżnia/Góra Krzyżowa).
  2. Środa godz. 18:00 (miejsce zbiórki hala sportowa OSiR) – trening biegowy.
  3. Czwartek godz. 19:00 (miejsce zbiórki skwer przy ZS w Strzegomiu przy pomniku św. Anny) – otwarty trening biegowy.
  4. Sobota/Niedziela (godzina i miejsce zbiórki ustalane przed treningiem lub wyjazdem
    na zawody – zależnie od planów biegowych i startowych) – trening biegowy – tzw. długie wybieganie lub udział w zawodach.

 

Zajęcia realizowane są przez wykwalifikowanych instruktorów – Justynę i Edwarda – w ramach działalności sekcji lekkoatletycznej AKS Strzegom.